Zaključci sastanka stručnih aktiva učitelja i nastavnika likovne kulture i likovne umjetnosti ŽZH

Dana 29. kolovoza 2019. godine s početkom u 9.00 sati u Prvoj osnovnoj školi u Širokom Brijegu mr. art. Marijana Pažin-Ivešić, savjetnica za likovnu kulturu i likovnu umjetnost - vanjski suradnik Zavoda za odgoj i obrazovanje, održala je sastanak stručnog aktiva likovne kulture i likovne umjetnosti za učitelje i nastavnike osnovnih i srednjih škola Županije Zapadnohercegovačke. 
Dnevni red sastanka stručnih aktiva je obuhvaćao sljedeće: 
    • Realizacija Nastavnog plana i programa
    • Izborna nastava i likovne sekcije
    • Kreativni pristup u nastavnom procesu
    • Pitanja i prijedlozi
U vezi s prvom točkom Realizacija Nastavnog plana i programa iznesene su blage izmjene pri popunjavanju pedagoške dokumentacije za osnovne škole ŽZH. Savjetnica mr. art. Marijana Pažin Ivešić je prisutnima članovima istaknula kako se godišnji (izvedbeni) nastavni plan od ove školske 2019./2020. godine piše na posebne obrasce, koje će nadležno Ministarstvo obrazovanja, znanosti, kulture i športa ŽZH ravnateljima svih osnovnih škola blagovremeno dostaviti. 
Godišnji izvedbeni plan učitelji i nastavnici trebaju detaljno razraditi po mjesecima što znači kako nije potrebno da rade mjesečne nastavne planove. Nastavnici srednjih škola ŽZH već su koristili posebne obrasce za Godišnji nastavni plan, pa će isti nastaviti koristiti i u ovoj školskoj godini. Učiteljima i nastavnicima je skrenuta pažnja na pisanje dnevnih priprema koje je potrebno da usklade s njihovim individualiziranim potrebama te otipkaju s naznačenim ciljevima, zadacima i metodama rada, a osobito pri savjetodavnom uvidu savjetnice na nastavni sat. Prisutnim članovima stručnih aktiva likovne kulture i umjetnosti su pročitani pojedini članci Pravilnika o načinu praćenja i ocjenjivanja učenika u osnovnoj i srednjoj školi ŽZH (čl. 3. Načini, postupci i elementi vrednovanja, te čl. 6. Način provjeravanja i ocjenjivanja), na koje posebice trebaju obratiti pozornost pri popunjavanju elemenata ocjenjivanja u pedagoškoj dokumentaciji. 
Naznačeno je da elemente ocjenjivanja određenoga nastavnog predmeta te načine i postupke njihova vrednovanja izrađuju učitelji i nastavnici istoga nastavnoga predmeta, za svaku školsku godinu na stručnim aktivima prije početka nastavne godine. Navedeno je još da se formativno vrednovanje (referati, kratke provjere znanja, vježbe) pišu u bilješke imenika (čl.5. Predmet upisa). 
Nazočnim članovima stručnih aktiva likovne kulture i umjetnosti savjetovano je da elemente ocjenjivanja, osim u imenik, evidentiraju i u bilježnice Stručnih aktiva. 
Predloženi elementi za likovnu kulturu u osnovnoj školi su: 
     1. Praktična i kreativna primjena usvojenog gradiva 
     2. Sveukupnost nastavnih sadržaja 
     3. Odgojni učinci rada.
Predloženi elementi za likovnu umjetnost u srednjoj školi su: 
    1. Usmeno izražavanje 
    2. Pismeno izražavanje
    3. Aktivnost – po potrebi
U vezi s drugom točkom Izborna nastava i likovne sekcije učiteljima i nastavnicima je savjetovano da vode evidenciju kreativnog rada s djecom, a osobito likovnih sekcija, koje obuhvaćaju: nagrade, radionice i projekte u posebnim bilježnicama likovnih sekcija i Stručnog aktiva škole. Potrebno je izraditi Godišnji plan rada likovnih sekcija te popis učenika koji sudjeluju u njoj. Također, Godišnji nastavni plan i program rada izborne nastave trebali bi imati i nastavnici Likovne umjetnosti srednjih škola ŽZH. 
U vezi s trećom točkom Kreativni pristup u nastavnom procesu raspravljalo se o tome kako uskladiti teorijsku nastavu s praktičnim radom u nastavi likovne kulture osnovnih škola. Doneseni su zaključci kako je potrebno djeci predočiti vizualni predložak (fotografija, reprodukcija, završni učenički radovi, skulpture itd.), ograničiti ga na pojašnjavanje sadržaja, a ne dopustiti kopiranje istog, jer se time narušava dječja sloboda i kreativnost. Potrebno je kod učenika produbiti želju za ostavljanjem vlastitog pečata u radovima, jedinstvenog i unikatnog, a s druge strane zatomiti onu za kopiranjem, uzimanjem tuđih ideja ili gotovih predložaka, što danas više nije rijetkost.
U vezi s četvrtom točkom Pitanja i prijedlozi, prisutnima je savjetovano da obavezno sva svoja usavršavanja, nagrade i priznanja, kopiraju i prilože u svoj dosje u školi u kojoj rade. Savjetnica će nakon savjetodavnog uvida to svakako istaknuti u Nalazu.
Većina nazočnih učitelja i nastavnika se osvrnula na probleme realizacije Nastavnog plana i programa zbog premale satnice likovne kulture u osnovnoj i likovne umjetnosti u srednjoj školi. Učitelji i nastavnici su se složili da je 1 sat tjedno nedovoljan za realizaciju nastavnog programa.  Najčešće samoinicijativno produljuju tu satnicu kroz likovne sekcije, dok pojedini još uvijek traže od učenika da radove dovršavaju kod kuće, a neki održavaju blok sate svaka dva tjedna. Osvrnuli su se i na veliku normu koju moraju ispuniti, 22 nastavna sata, što je ponekad neizvedivo jer rade u više škola, u kojima sve druge obaveze moraju ispuniti. Učitelji i nastavnici su se složili da bi sati likovne sekcije uvršteni u nastavnikovu normu uvelike olakšali održavanje sata likovne kulture i likovne umjetnosti, a time boljeg i cjelovitijeg ostvarivanja Nastavnog plana i programa.

Središnji ured u Širokom Brijegu

Stjepana Radića 37 b,
88 220 Široki Brijeg
Telefon: 039 704 915
Mob.: 063 260 717
Email: info@zavod-zzoo.com

 

Područni ured Zavoda u Livnu

Stjepana II. Kotromanića,
80101  Livno

Email: polivno.zzoo@gmail.com