Održana radionica za učitelje razredne nastave u Hercegbosanskoj županiji

Održana radionica za učitelje razredne nastave u Hercegbosanskoj županiji

26. lipnja 2025. godine održana je radionica za učitelje razredne nastave koji će u školskoj 2025./2026. godini izvoditi nastavu u trećim razredima osnovne škole. Radionicu je održala Ana Kordić, prof., vanjska suradnica Zavoda za razrednu nastavu.

Na početku radionice iznijela su se iskustva dosadašnje primjene kurikula u nastavi, kao i prijedlozi za eventualno poboljšanje kvalitete nastavnog procesa. Učitelji su se upoznali s predmetnim kurikulima za treći razred, njihovim posebnostima kao i razlikama u odnosu na dosadašnji nastavni program. Na temelju toga učitelji su prošli kroz proces planiranja godišnjeg izvedbenog kurikula kao i prilagođavanja istog svojim učenicima i uvjetima rada. Planirali su godišnji izvedbeni kurikul za sat razrednog odjela koristeći odgojno-obrazovne ishode međupredmetnih tema. Poseban naglasak je bio i na vrednovanju po elementima propisanim kurikulima odnosno vrednovanju po elementima koji se ne primjenjuju u prvom i/ili drugom razredu osnovne škole te posebnostima u vrednovanju nastavnog predmeta matematika. Učitelji su istakli potrebu za podrškom u smislu praćenja provedbe u svim aspektima njihova rada (usklađivanje podzakonskih akata, e-Dnevnik...).

ana kordic 1

Održana obuka za ravnatelje i stručne suradnike u Hercegbosanskoj županiji

Održana obuka za ravnatelje i stručne suradnike u Hercegbosanskoj županiji

U organizaciji Zavoda za odgoj i obrazovanje, dana 25. lipnja 2025. godine održana je radionica za ravnatelje i stručne suradnike u osnovnim školama Hercegbosanske županije. Radionicu je održala Ana Kordić, prof., vanjska suradnica Zavoda za razrednu nastavu.

Cilj radionice je bio upoznati ravnatelje i stručne suradnike s promjenama koje donosi primjena predmetnih kurikula. Sudionici su upoznati s razlozima i svrhom donošenja kurikula kao i sa strukturom predmetnih kurikula. Kako bi upoznali strukturu, sudionici su kroz praktičnu vježbu analizirali predmetne kurikule.

Poseban naglasak je bio na upoznavanju s odgojno-obrazovnim ishodima, njihovom kreiranju kao i primjeni. Preko praktičnih primjera ravnatelji i stručni suradnici su se upoznali s promjenama u planiranju i izvođenju nastave kao i vrednovanju učenika. Prikazani su primjeri godišnjih izvedbenih kurikula i načina dnevnog planiranja učitelja, odnosno koraka koji vode ka uspješnom izvođenju nastave. Kroz različite vrste vrednovanja i pristupe vrednovanju, ravnatelji i stručni suradnici su osvijestili važnost stalnog vrednovanja učenika za poboljšanje samog učenja.

slika 3 ana

Održane obuke za učitelje razredne nastave u Županiji Zapadnohercegovačkoj i Hercegbosanskoj županiji - Međupredmetne teme

Održane obuke za učitelje razredne nastave u Županiji Zapadnohercegovačkoj i Hercegbosanskoj županiji - Međupredmetne teme

U Osnovnoj školi Ivana Mažuranića u Posušju 17. lipnja 2025. godine te 18. lipnja 2025. godine u Srednjoj strukovnoj školi Silvija Strahimira Kranjčevića u Livnu, održane su obuke za međupredmetne teme, ujedno i posljednje u ciklusu obuka učitelja razredne nastave za implementaciju kurikula.

Učitelji su bili su podijeljeni po skupinama, koje su pokrivale četiri međupredmetne teme: Osobni i socijalni razvoj, Građanski odgoj i obrazovanje, Upotreba informacijske i komunikacijske tehnologije, te Poduzetnost.

Obuka o međupredmetnim temama iznimno je važna za rad u nastavi, jer takav, kvalitetan način podučavanja zahtijeva fleksibilan pristup i suradnju između učitelja različitih predmeta. Međupredmetne teme se odnose na teme koje se prepliću i povezuju više različitih predmeta ili disciplina. One potiču interdisciplinarni pristup učenju i razmišljanju, omogućavajući učenicima razvijanje dubljeg razumijevanja kompleksnih problema i situacija, odnosno pristup iz više perspektiva.

Učenjem međupredmetnih tema u odgoju i obrazovanju postiže se niz koristi koje doprinose dubljem, širem spektru vještina i sveobuhvatnijem pristupu učenju, kao što su interdisciplinarno i kritičko razmišljanje, kreativnost, svestranost, učenje za razumijevanje i ono najvažnije - praktična primjena onoga što će učenicima biti potrebno da ostvare svoje mogućnosti u punom kapacitetu.

188c9e16 2308 4ca6 9a19 b8b792c6f141

c8e729d6 c8c2 4938 b5d3 92cbcd5ddc38

međup.teme 2

Održana edukacija o profesionalnoj orijentaciji učenika završnih razreda osnovnih i srednjih škola za nastavnike, stručne suradnike i ravnatelje u Hercegbosanskoj županiji

Održana edukacija o profesionalnoj orijentaciji učenika završnih razreda osnovnih i srednjih škola za nastavnike, stručne suradnike i ravnatelje u Hercegbosanskoj županiji

U prostorijama Gimnazije Livno održan je seminar-radionica namijenjen nastavnicima, stručnim suradnicima i ravnateljima osnovnih i srednjih škola u Hercegbosanskoj županiji s fokusom na temu profesionalne orijentacije učenika završnih razreda.

 
Ovu stručnu edukaciju organizirao je Zavod za odgoj i obrazovanje, a vodila ju je vanjska suradnica Zavoda, dr. sc. Sanela Popović, savjetnica za hrvatski jezik. U trosatnom interaktivnom programu sudjelovalo je više od trideset sudionika koji su aktivno radili na razvijanju znanja i vještina iz područja profesionalnog usmjeravanja mladih.
 
Kroz predstavljanje petofaznog modela profesionalne orijentacije, sudionici su upoznati s pristupom koji stavlja naglasak na prepoznavanje individualnih potencijala, interesa i sposobnosti učenika te usklađivanje tih osobnih karakteristika s potrebama suvremenog tržišta obrazovanja i rada.
 
Praktični dio seminara uključivao je simulaciju testiranja i interpretacije rezultata, s naglaskom na vježbanje konkretnih alata koji mogu biti od pomoći u svakodnevnom radu s učenicima. Poseban fokus stavljen je na testove procjene vještina, inteligencije, vrijednosti i profesionalnih interesa.
 
Osim stručnog usavršavanja, seminar je bio i prilika za međusobno povezivanje sudionika, razmjenu iskustava i konstruktivne rasprave o izazovima i praksama u području profesionalne orijentacije ali i nastave danas.
 
sanela 1
 
sanela 2
Održana edukacija za učitelje i nastavnike matematike u Hercegbosanskoj županiji

Održana edukacija za učitelje i nastavnike matematike u Hercegbosanskoj županiji

Matematička komunikacija naziv je teme stručnog usavršavanja na kojemu su, dana 16. lipnja 2025. godine, sudjelovali učitelji i nastavnici matematike iz Hercegbosanske županije.

Kroz ovu edukaciju sudionicima je pružen teorijski okvir i podloga nužnosti uvođenja i njegovanja matematičke komunikacije u nastavnoj praksi. 

Matematička komunikacija kao element vrednovanja razmatrana je sa stajališta aktualnih teorija učenja, definicije matematičke pismenosti te potreba tržišta rada. 

Učitelji i nastavnici su, kroz radionice i razgovor, imali priliku razvijati osjetljivost na različite oblike učenikova izražavanja i dublje razumijevanje učenikova razmišljanja.

Cilj drugog dijela radionica je bio razvijanje sposobnosti prepoznavanja učeničke greške kao i klasifikacija greške po sukladno definiranoj vrsti komunikacije. 

Voditeljica predavanja bila je Ivana Međugorac Rakić, vanjska suradnica Zavoda za odgoj i obrazovanje.

ivana 2

 

ivana 1

Središnji ured u Širokom Brijegu

Stjepana Radića 37 b,
88 220 Široki Brijeg
Telefon: 039 704 915
Mob.: 063 260 717
Email: info@zavod-zzoo.com

 

Područni ured Zavoda u Livnu

Stjepana II. Kotromanića,
80101  Livno

Email: polivno.zzoo@gmail.com