Održan sastanak aktiva učitelja glazbene kulture iz osnovnih škola Županije Zapadnohercegovačke i Hercegbosanske županije

Krajem kolovoza 2019. godine Dunja Bilinovac, profesorica glazbene kulture,  savjetnica za glazbenu kulturu – vanjski suradnik Zavoda za odgoj i obrazovanje, održala je sastanke stručnih aktiva za sve učitelje glazbene kulture iz osnovnih škola Županije Zapadnohercegovačke i Hercegbosanske županije.  

Na sastancima aktiva, dogovoreni su elementi i kriteriji ocjenjivanja iz predmeta Glazbena kultura, a to su:

  • Cjelokupnost usvojenih sadržaja
  • Odgojni učinci rada

Savjetnica je istaknula kako učitelji obzirom na specifičnosti predmeta Glazbena kultura moraju pripaziti na opterećenje učenika količinom sadržaja kojima ih podučavaju. U prvom elementu ocjenjivanja Cjelokupnost usvojenih sadržaja, potrebno je objediniti sadržaje predmeta koji obuhvaćaju:  pjevanje/sviranje, intonaciju, ritam i notno pismo, osnove glazbene kulture i aktivno slušanje glazbe. Na taj se način izbjegava obveza ocjenjivanja učenika koji npr. nemaju sklonosti prema pjevanju, čistu intonaciju i sl. Sadržaje koje učitelji ocjenjuju prilagođavaju učenikovim sposobnostima. Savjetnica je naglasila kako to nikako ne znači zanemarivanje rada na odgoju sluha i lijepog pjevanja učenika ali učenika se ne treba isključivo lošom ocjenom ocijeniti zbog „lošijeg“ pjevanja.

Potrebno je da učitelji učenike ocjenjuju u onome u čemu su oni najbolji.

U rubrici bilješki o učeniku, učitelji moraju voditi računa da upisuju sve bitne podatke koji su vezani uz ocjenu, koji su učitelju uočljiva, a učeniku i roditelju razumljiva, te koja učitelju mogu pripomoći u konačnom ocjenjivanju uspjeha.

Prisutni članovi aktiva su se složili kako element Odgojni učinci rada ima izuzetno bitnu važnost te mu se treba pristupiti s posebnom pozornošću. Imajući to u vidu, učitelji trebaju ocjenjivati: aktivno sudjelovanje u nastavi, kulturu ponašanja prema učenicima i učitelju,  praćenje glazbenih događaja, posjeti koncertima kao i redovno nošenje pribora i slično.

U rubrici za bilješke voditi će se napomene ukoliko je učenik uključen u zbor ili orkestar.

Kriteriji ocjenjivanja glazbene kulture koju su prisutni članovi aktiva dogovorili su:

   Ocjena odličan (5)

  • učenik pjeva točno, samostalno i u grupi,
  • ima lijep ton, čistu intonaciju, izražajno pjeva tekst pjesme, napjeve brzo pamti, samostalno imenuje skladbe i skladatelje,
  • točno imenuje prepoznaje i zapisuje note i notne vrijednosti, vrste mjera, oznake tempa i dinamike,
  • usvojena solmizacija, abeceda, prepoznaje legato, ligaturu, koronu i slično,
  • izrazito zainteresiran i aktivan na satu.

   Ocjena vrlo dobar (4)

  • učenik pjeva glazbeni primjer s manjim ritmičkim i intonacijskim odstupanjima,
  • učeniku je potrebna manja pomoć u prepoznavanju i imenovanju skladbe, skladatelja, elemenata glazbene pismenosti
  • učenikova je zainteresiranost i aktivnost na satu promjenjivog intenziteta.

   Ocjena dobar (3)

  • učenik pjeva uz pomoć učitelja,
  • učenik teže slušno prepoznaje skladbe i skladatelje,
  • učenik djelomično i nesamostalno prepoznaje elemente glazbene pismenosti,
  • učenika treba poticati na rad jer je nezainteresiran.

   Ocjena dovoljan (2)

  • učenik odbija pjevati,
  • učenik ne želi sudjelovati u radu,
  • učenik ne prepoznaje niti jedan element glazbene pismenosti,
  • učenik je potpuno nezainteresiran.

Potrebno je da se učitelj maksimalno angažira i pronađe način kako pristupiti učeniku kako bi ga se što više zainteresiralo za nastavu. Učitelji trebaju zadavati zadatke primjerene interesima i sposobnostima učenika. Preduvjet i argument za ovu ocjenu je onda kada učitelj iscrpi sve modele pokušavanja uključivanja učenika u nastavu i rad. Pri tom treba voditi računa o svim aspektima učenikove osobnosti kako psihološko – razvojnim aspektima, tako i o socijalnom i obiteljskom okruženju iz kojega učenik dolazi.

Na sastanku aktiva učitelja glazbene kulture neminovno se nametnulo i pitanje učenika koji ometaju sat te se neprimjereno i loše odnose prema učitelju i ostalim učenicima. Neprimjereno i loše ponašanje učitelj mora znati predvidjeti, prepoznati pojedince sklone takvom ponašanju, komunicirati s razrednikom i ostalim kolegama te unaprijed poduzeti radnje kako bi se ono spriječilo.

Prisutni članovi aktiva također su razmatrali problematiku i položaj nastavnika glazbene kulture i glazbene umjetnosti.  Zaključili su kako je potrebno da se izvannastavna aktivnost Zbor/Orkestar uvede u nastavnu normu predmeta. Naglasili su kako je potrebno da glazbenu kulturu u petom razredu osnovne škole predaje stručni učitelj, odnosno profesor glazbene kulture.

Našoj dragoj savjetnici glazbene kulture Dunji Bilinovac, prof., zahvaljujemo na izrazitom trudu i uspješnoj suradnji.

Središnji ured u Širokom Brijegu

Stjepana Radića 37 b,
88 220 Široki Brijeg
Telefon: 039 704 915
Mob.: 063 260 717
Email: info@zavod-zzoo.com

 

Područni ured Zavoda u Livnu

Stjepana II. Kotromanića,
80101  Livno

Email: polivno.zzoo@gmail.com