Na konferenciji "Migracije: Identitet, kultura, ekonomija i država 3," održanoj 11. i 12. studenoga u Zagrebu, ravnateljica Zavoda za odgoj i obrazovanje Jadranka Bošnjak sudjelovala je na panelu "Hrvati u BiH: Položaj i perspektive", gdje je izložila izazove i mogućnosti s kojima se susreću Hrvati u Bosni i Hercegovini u području obrazovanja.
U svom govoru naglasila je važnost kurikulske reforme kojom se modernizira obrazovni sustav i omogućava učenicima stjecanje vještina potrebnih za konkurentnost na globalnom tržištu rada. Istaknula je zabrinjavajuće rezultate učenika iz BiH na državnoj maturi u Hrvatskoj: od 924 učenika koji su pristupili, 202 učenika dobila su negativnu ocjenu iz hrvatskog jezika, 266 iz matematike, a 153 iz fizike. S druge strane, negativne ocjene iz stranih jezika bile su niže, s 29 negativnih ocjena iz engleskog jezika i samo 4 iz njemačkog jezika. Ovi podaci ukazuju na potrebu unaprjeđenja znanja iz materinskog jezika i prirodnih znanosti, što bi omogućilo učenicima iz BiH bolju pripremljenost za izazove prema modernom kurikulu i ishodima učenja.
Ravnateljica je pohvalila demografsku mjeru u Zapadnohercegovačkoj županiji, gdje obitelji s troje i više djece primaju mjesečnu naknadu od 500 KM za treće i svako iduće dijete, istaknuvši da je ta mjera već polučila pozitivne rezultate u zadržavanju mladih obitelji. U sklopu obrazovnih tema, ravnateljica je ukazala na nedostatak stručnog kadra u STEM području, posebno za fiziku i matematiku, te istaknula važnost programa stipendiranja deficitarnih zanimanja. Hercegbosanska županija je prepoznala problem i stipendiranjem podupire obrazovanje studenata fizike, matematike, medicine, geodezije i geoinformatike te strojarstva, čime se nastoji potaknuti mlade da odaberu struke važne za razvoj lokalnih zajednica.
Na panelu su sudjelovali i drugi istaknuti govornici. Ivan Vukoja, ravnatelj Hrvatskog narodnog kazališta u Mostaru, naglasio je značaj HNK Mostar za očuvanje kulturnog identiteta Hrvata u BiH te govorio o izazovima s kojima se kazalište suočava, kao i budućim planovima. Ante Stipić, predsjednik Udruge povratnika i vlasnik prve hrvatske privatne TV postaje u BiH (Pro TV), govorio je o prilikama i izazovima za Hrvate povratnike u BiH te potencijalu za gospodarski i društveni napredak.
Žana Ćorić iz Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan RH istaknula je važnost podrške Hrvatima u BiH kroz različite projekte, naglašavajući kako je Ured posvećen slušanju potreba svakog pojedinca unutar hrvatske zajednice. S ponosom je spomenula otvaranje Centra izvrsnosti u Hercegbosanskoj županiji krajem rujna, prvog takvog centra u BiH, koji će biti ključan resurs za darovite učenike i pružiti im priliku za dodatno obrazovanje i razvoj vještina.
U organizaciji Zavoda za odgoj i obrazovanje, a u suradnji s Centrom izvrsnosti Splitsko-dalmatinske županije održan je drugi ciklus radionica za razvoj profesionalnih vještina odgojno-obrazovnih djelatnika. U prostorima Osnovne škole Ivana Mažuranića u Posušju 6. i 7. studenog održane su radionice objedinjene pod nazivom IKEA efekt u učionici: Improvizacija, Kreativnost, Ekspresija i komunikacija te Aktivne metode učenja i poučavanja. Iste su održale gđa Ana Majić - stručna suradnica, psihologinja u CI SDŽ-u te Ružica Đonlić, viša savjetnica Centra za međunarodnu suradnju i projekte.
Na radionicama je sudjelovalo 100 odgojno-obrazovnih djelatnika. Bila je ovo prilika za razvoj novih i podsjećanje na stara znanja i vještine, razmjenu iskustava te za upoznavanje i druženje.
U Osnovnoj školi Ruđera Boškovića u Grudama, a u organizaciji Zavoda za odgoj i obrazovanje, održana je stručna edukacija na temu Suvremeni pristupi poučavanju informatike, za učitelje i nastavnike informatike u Županiji Zapadnohercegovačkoj.
Sudionicima su predstavljene prednosti metoda i tehnika aktivnog učenja, pristupa nastavi koji u prvi plan stavlja aktivno sudjelovanje učenika i razvoj znanja, vještina i kompetencija potrebnih na tržištu rada u 21. stoljeću. Mogućnosti praktične provedbe ovog pristupa dana je kroz primjere projektne i problemske nastave informatike u različitim kontekstima.
Voditelj edukacije bio je doc. dr. sc. Krešimir Rakić.
Dana 24. listopada 2024. godine u Osnovnoj školi Ruđera Boškovića u Grudama održana je stručna edukacija za nastavnike matematike. Tema edukacije bila je Novo ruho funkcija u srednjoškolskoj nastavi matematike.
Kroz ovo predavanje je nastavni sadržaj funkcije, koji se standardno radi u srednjoškolskoj nastavi matematike, diskutiran kroz prizmu aktivnog učenja koje je trenutno fokus suvremene nastave, kako matematike tako i ostalih nastavnih predmeta.
Nastavni sadržaji funkcija sagledani su i s aspekta primjene alata dinamičke geometrije, kao potpore dubljem konceptualnom razumijevanju funkcija i mogućnošću njihovih primjena u svakodnevnim, životnim situacijama kao i onima koje će pred učenike postavljati svijet tržišta rada.
Voditeljica edukacije bila je Ivana Međugorac Rakić, vanjska suradnica Zavoda za matematiku.
Stjepana Radića 37 b,
88 220 Široki Brijeg
Telefon: 039 704 915
Mob.: 063 260 717
Email: info@zavod-zzoo.com
Stjepana II. Kotromanića,
80101 Livno
Email: polivno.zzoo@gmail.com