Predstavljanje projekata učenika Centra izvrsnosti Hercegbosanske županije

Dana 17. prosinca je u Srednjoj strukovnoj školi Silvija Strahimira Kranjčevića u Livnu održano predstavljanje projekata učenika Centra izvrsnosti Hercegbosanske županije. Program trenutno uključuje 149 učenika, koji uz podršku 24 mentora razvijaju projekte u STEM područjima (znanost, tehnologija, inženjerstvo i matematika), informatici, prirodoslovlju, te umjetničkim radionicama.

centar izvrsnosti

Do nedavno su učenici iz Hercegbosanske i Zapadnohercegovačke županije putovali u Split na nastavu Centra izvrsnosti Splitsko-dalmatinske županije, no sada se nastava održava na lokalnoj razini, što omogućava većem broju učenika sudjelovanje u programu.
Ministar prosvjete Ante Tadić obratio se nazočnima i zahvalio svima na njihovom trudu i angažmanu. Posebno je zahvalio Ivici Zeliću, ravnatelju CI SDŽ, Jadranki Bošnjak ravnateljici Zavoda za odgoj i obrazovanje, na njihovom doprinosu, kao i mentorima, ravnateljima i učenicima. Ministar je istaknuo važnost poticanja izvrsnosti u obrazovanju i najavio daljnje jačanje suradnje sa Splitsko-dalmatinskom županijom i potpisivanje sporazuma o suradnji sa Sveučilištem u Splitu, čime će se dodatno podržati suradnja na polju obrazovanja.
 
PHOTO 2024 12 18 11 15 34
 
Gospodin Zelić također je održao govor, u kojem je istaknuo važnost dosadašnje suradnje te pohvalio uspješan rad svih uključenih u Centar izvrsnosti. Naglasio je kako ovakvi projekti pružaju mladima priliku za razvoj ključnih vještina koje su nužne za buduće profesionalne uspjehe, te je pozvao na nastavak i proširenje ove suradnje kako bi se podržao daljnji razvoj obrazovanja u Hercegbosanskoj županiji.
Nakon uvodnih govora, učenici su predstavili svoje projekte iz raznih područja, uključujući robotiku, umjetnu inteligenciju, ekološke inovacije i digitalnu umjetnost. Ovi projekti odražavaju visoki stupanj kreativnosti i interdisciplinarnog pristupa, ključnog za razvoj talenata u današnjem tehnološkom društvu.
Događaj je potvrdio uspješnost Centra izvrsnosti u HBŽ, koji učenicima pruža priliku za dodatnu edukaciju i razvoj ključnih vještina i talenata potrebnih za uspjeh u budućnosti.
 
PHOTO 2024 12 18 11 15 47

Održana stručna edukacija za učitelje njemačkog jezika

U Osnovnoj školi Ruđera Boškovića Grude održana je 16. prosinca 2024. godine obuka Učionica kao komunikacijski centar. Obuka je bila osmišljena kako bi učitelji njemačkog jezika Zapadnohercegovačke županije kroz praktične primjere iz neposredne nastave unaprijedili svoje vještine i usvojili nove metode koje su odmah primjenjive u učionici. Fokus je bio na stvaranju učionice kao komunikacijskog centra, što podrazumijeva aktivno uključivanje učenika u jezične aktivnosti, uz primjenu načela:

1. Usmjerenost k djelovanju učenika
2. Načelo uspješnosti i interakcije
3. Načelo diferenciranja
 

komunikacijski centar5 1

Materijali korišteni tijekom obuke usklađeni su s ishodima novog kurikula i temama obrađenim u aktualnim udžbenicima za njemački jezik, čime je osigurana njihova neposredna primjenjivost u nastavi.

Tijekom četiri sata rada, sudionici su kroz praktične vježbe i diskusije razvijali komunikacijske aktivnosti za učenike 6. razreda, radili na prilagodbi materijala kako bi osigurali diferencijaciju i uključivanje svih
učenika, te iz učeničke perspektive radili zadatke koji potiču interakciju, suradnju i uspješno
usvajanje jezičnih sadržaja.
 
komunikacijski centar10
 
Posebna pažnja posvećena je razvijanju zadataka koji potiču govorne aktivnosti u stvarnim situacijama, a pritom su učitelji imali priliku razgovarati o prednostima i izazovima primjene istih. Kroz suradnički rad i praktične primjere, učitelji su stekli jasne ideje kako u svojoj nastavi njemačkog jezika učionicu pretvoriti u dinamično komunikacijsko okruženje koje potiče motivaciju učenika i jezični napredak. Učitelji su aktivno sudjelovali, razmjenjivali iskustva i stekli nova znanja koja će doprinijeti kvaliteti nastave njemačkog jezika u školama Zapadnohercegovačke županije.
 
Obuku je vodila Angela Bernadić, u organizaciji Zavoda za odgoj i obrazovanje. 
 
komunikacijski centar3
 
komunikacijski centar4

Održana radionica naziva Formativno vrednovanje

Javna ustanova Zavod za odgoj i obrazovanje, u sklopu provedbe kurikulske reforme, a u suradnji s Misijom OSCE-a u Bosni i Hercegovini, organizirala je radionicu „Formativno vrednovanje“, koja se održala 11. prosinca 2024. godine u Hotelu Park u Širokom Brijegu. Na radionici su sudjelovali učitelji osnovnih škola s područja Županije Zapadnohercegovačke koji su razmijenili iskustva primjene predmetnih kurikula, a održali su je Ženeta Džumhur i Damir Mušanović iz Instituta za razvoj preduniverzitetskog obrazovanja KS-a.

IMG 20241211 WA0058

Razgovaralo se o iskustvima primjene predmetnih kurikula u Sarajevskoj županiji i predstavljen je kratki pregled "Analize upitnika za učenike, nastavnike, direktore i timove za podršku na kraju školske 2022./2023. godine". Sudionici su na kraju događaja imali radionicu naziva "Primjeri iz prakse vrednovanja u predmetnim kurikulima s fokusom na formativno vrednovanje", gdje su na temelju nastavne jedinice izrađivali ishode učenja, kao i metode za njegovo ostvarenje te proces vrednovanja usvojenosti ishoda.

IMG 20241211 WA0056

IMG 20241211 WA0065

Ravnateljica Zavoda na Završnoj konferenciji projekta o unaprjeđenju kvalitete stručnog obrazovanja

Austrijska izaslanica za obrazovanje, Viktoria Kuzmits, otvorila je danas na Jahorini Završnu konferenciju projekta „Unaprjeđenje kvalitete stručnog obrazovanja kroz jačanje uloge koordinatora praktičnog obrazovanja“. U svom uvodnom govoru, Kuzmits je predstavila što je sve ostvareno u sklopu projekta u posljednje dvije godine. Naglasila je kako su kroz ovaj projekt provedene obuke, izrađen vodič za koordinatore praktične nastave i uspostavljena snažnija suradnja između obrazovnih institucija i gospodarstva, s ciljem unaprjeđenja kvalitete stručnog obrazovanja i osiguravanja boljih mogućnosti za učenike na tržištu rada.
FB IMG 1733914701727
 
FB IMG 1733914707351
 
„Projekt je omogućio konkretne pomake u modernizaciji obrazovnih programa, jačanju uloge praktične nastave i povezivanju s potrebama tržišta rada. Kroz zajednički rad, uspješno smo osnažili ulogu koordinatora praktičnog obrazovanja, koji su ključni za povezivanje teorije i prakse“, izjavila je Kuzmits.
 
Ravnateljica Zavoda Jadranka Bošnjak, koja je prisustvovala konferenciji, u svom je govoru istaknula važnost ovog projekta i zahvalila OEAD-u na podršci. „Zahvaljujući ovom hvalevrijednom projektu, strukovno obrazovanje je unaprijeđeno. Ovaj projekt omogućio je bolje povezivanje obrazovnih institucija i gospodarstva, te stvorio temelje za obrazovanje koje je u skladu s potrebama tržišta rada“, rekla je ravnateljica.
FB IMG 1733914710044
FB IMG 1733914704657
 
S posebnim ponosom, ravnateljica je istaknula i značajan korak koji je napravljen u Zapadnohercegovačkoj županiji uz potporu OEAD-a. Naime, povjerenstvo, u čijem su sastavu bili predstavnici privrede, strukovnih škola, ministarstva i Zavoda, radilo je na izradi nacrta Zakona o srednjem strukovnom obrazovanju. „Ovaj zakon predstavlja ključni okvir za unaprjeđenje strukovnog obrazovanja u Županiji, jer omogućava bolje povezivanje obrazovnog sustava s tržištem rada, jačanje praktične nastave i stjecanje relevantnih vještina koje će učenicima omogućiti lakši prijelaz u zapošljavanje“, istaknula je ravnateljica.
 
Naglasila je kako je za daljnji napredak strukovnog obrazovanja nužna modernizacija zastarjelih nastavnih planova i programa, s naglaskom na nove tehnologije, zelenu ekonomiju, digitalne vještine i poduzetništvo. „Učenici moraju biti spremni za izazove tržišta rada, a to možemo postići samo ako prilagodimo obrazovni sustav novim potrebama. Potrebno je integrirati najnovije tehnološke trendove i poticati razvoj vještina koje će im omogućiti konkurentnost na globalnom tržištu“, istaknula je ravnateljica.
 
Na kraju konferencije, svim sudionicima projekta uručene su zahvalnice u znak priznanja za njihov doprinos i angažman u realizaciji projekta, koji je, prema riječima svih prisutnih, dao konkretne rezultate i doprinio unaprjeđenju kvalitete strukovnog obrazovanja.
 

Središnji ured u Širokom Brijegu

Stjepana Radića 37 b,
88 220 Široki Brijeg
Telefon: 039 704 915
Mob.: 063 260 717
Email: info@zavod-zzoo.com

 

Područni ured Zavoda u Livnu

Stjepana II. Kotromanića,
80101  Livno

Email: polivno.zzoo@gmail.com